לכבוד:  רכז/ת חינוך חברתי/ת

שלום וברכה!

 אנו שמחים להציג בפניכם את תוכניות המדרשה ליום השואה ,  זאת בנוסף לסמינריונים וימי העיון המועברים במדרשה ומחוצה לה, ע”י צוות המדריכים המנוסה של המדרשה. רשימת הממליצים לכל פעילות תשלח לפי בקשתכם.

את הפעילויות ניתן להזמין אצל:

 מני ראש המדרשה 02-9963555 (שלוחה 23)  , 052-8990279

מאיר  מחלקת הרצאות שלוחה 22 או 052-8990278

 נשמח להיות לכם לעזר!

יום השואה

3
 

 אמא האם גם שם ציירו שיחתה של רונית זרוג new2

פעילות הממחישה לילדים בעזרת תמונות שצוירו בשואה את המהלך ההיסטורי והכרונולוגי של תולדות השואה שצוירו ע”י ציירים בשואה.

לכל חפץ יש סיפור – סיפורם של חפצים מהמוזיאון ההיסטורי ב”יד ושם”  new2

הרצאה המלווה במצגת ובקטעי סרטים, המספרת את סיפורם של חפצים המוצגים במוזיאון ההיסטורי ב”יד ושם”. דרך סיפורם של החפצים, נחשפים התלמידים למושגי התקופה ובעיקר להתמודדויות השונות עמן נאלצו היהודים להתמודד בתקופה קשה זו, כמו גם לתופעות של שמירה על צלם אנוש: קיום מצוות, עזרה הדדית, התנגדות מזויינת ועוד.

מפגש עם ניצולי שואה

סיפורם האישי של ניצולי שואה שעברו את מוראות הימים ההם. על הסכנות הרדיפות והאובדן, ועל השיקום והקמת חיים חדשים בארץ ישראל.

המדרשה עובדת עם מגוון רחב של מרצים – ניצולי שואה, המדברים בצורה ברורה ומהווים עדות חיה למה שהתרחש. גיל: ד’-ו’

הבריחה! – סיפורה של יהודית

יהודית, בת להורים יהודיים ממוצא הולנדי. הוריה הבינו את הצרה המתרגשת ובאה על היהודים תחת השלטון הנאצי, והחליטו החלטה קשה ואמיצה לפזר את ילדיהם במשפחות נוצריות. צעד קשה זה הציל את ילדיהם אך הם עצמם נספו בשואה. בשיחה זו תספר ביתה, דורית, את סיפור חייה המרגש של אמה, שעל אף הקושי שמרה על יהדותה ומצאה בפרקי התנ”ך הוכחות לכך שצריך לחזור הביתה!

כך ניצלה משפחת יוסקוביץ’ – שיחתו המרתקת של הרב יעקב שמעון

הרב יעקב שמעון, המוכר משיחותיו המרתקות, מספר בשיחה זו את סיפור משפחתה של אשתו, שרובה המוחלט נספתה בשואה. רק הסבא יהודה יוסקוביץ’, חסיד גור, החליט על אף המחאות של כולם, שאף ישבו עליהם שבעה, שהוא עוזב הכל ועולה לארץ ישראל, ובכך היה היחיד שניצל מכל המשפחה.

4

סיפור אישי, חזק ונוגע ללב! גיל: ד’-ו’

דור שני מספר –הרב יהודה הולשטיין

בשיחות אלו ניפגש עם בנים לניצולי שואה, שיספרו על הוריהם שעברו את השואה. הם יגעו גם במשמעות המיוחדת של היותם בנים לניצולי שואה, כיצד זה בא לידי ביטוי ביום-יום, ואילו מסרים לוקחים מזה לכל החיים. גיל: ד’-ו’

סיפורו של אבי, רפאל, כילד בגרמניה הנאצית בשנים 1935 – 1938. –מיכל שיוביץ

השיחה, מלווה במצגת, ומתארת את המציאות בגרמניה, דרך עיניו של ילד בן 4: הצווים וההגבלות שהוטלו על יהודי גרמניה במטרה להשפילם ולבודדם ובעיקר – לגרום להגירתם. דרך השיחה נחשפים הילדים להתמודדות האישית, המשפחתית והקיבוצית של יהודי גרמניה, בד בבד עם הלכידות, שמירה על צלם אנוש והניסיונות לקבל את האשרות המיוחלות ליציאה מגרמניה. התמונות במצגת הינן תמונות אותנטיות של אבי ומשפחתו מאותה תקופה וכן תמונות מאתר “יד ושם”.

גיל: א’-ו’

לפרטים והזמנות:

מני 052-8990279 או 02-9963555 (שלוחה 23) או

מאיר -052-8990278

גלילה לראש העמוד