מדרשת מעלה חבר שמחה להציע לכם תוכנית חינוכית שתעסוק בנושא חשוב זה מתוך לימוד והעמקה במקורות חז”ל והיכרות עם מחקרים מדעיים בני זמנינו העוסקים בנושאים אלו. בתוכנית זו נעסוק במספר תחומים הקשורים לבית היהודי, בדרך עדכנית, צעירה, ומחוברת לרוח הנוער ושפתם מבלי להתנתק מהמקורות היהודים ומתוך הישענות עליהם.wedding

חלק מהנושאים יועברו בצורת הרצאה וחלק בסדנאות חוויתיות המעשירות את הבנות בהתנסות עצמית בחומר הנלמד.

התוכנית תועבר בחלקה הגדול בעזרת סדנאות  יועברו ע”י נשים בוגרות קורס הכנה לחיי משפחה שהתנסו בעבודה עם בנות בגיל הנעורים וזכו להצלחה רבה. ובחלקה ע”י בנות רווקות, בוגרות מדרשות במטרה שהבנות בחלק מהסדנאות יפגשו עם בנות הקרובות יותר לעולמן.

עוד בתוכנית:

      ¨         סדנאות תנועה ויצירה בנושאים רלוונטים.

      ¨         ביקור במקווה ובירור מעמיק ברלוונטיות המקווה לימינו.

      ¨         כמו”כ ישולבו מפגשים עם רבנים ורבניות העוסקים בנושאים הנדונים שנים רבות.

      ¨          לימוד משותף של מקורות.

חלק מהתוכנית תועבר ע”י בנות רווקות, בוגרות מדרשות במטרה שהבנות בחלק מהסדנאות יפגשו עם בנות הקשורות יותר לעולמן.

התוכנית תועבר במס’ דרכים:

  1. ימי עיון בבתי הספר.
  2.  סמנריון בסוף שבוע או באמצע השבוע במדרשה או באחד מבתי הארחה ברחבי הארץ איתם עומדת המדרשה בקשר.
  3.  תוכנית שנתית.

פירוט התוכנית:

אהבה בזוגיות – בירור המושג אהבה, האם האהבה היא דבר שבא בטבעיות או תוצאה של עבודה והשקעה? ברור המושג “וחיו באושר ואושר עד היום הזה”, האם האושר ביום הנישואים היא באמת השיא בנישואים או רק ההתחלה והסיכוי למשהו עמוק עוד יותר.

כוחות – דווקא בימים אלו, ובאווירה החברתית הביקורתית כל כך, הכרת הכוחות שלנו ע”י מספר תרגילים במודעות עצמית תוך שימת דגש על העצמת בן הזוג והילדים. היכולת שלנו לזהות כוחות בתוכנו ולהשתמש בהם יכול לאפשר לנו לזהות כוחות אצל בן זוגנו ולסייע לו למצוא אותן בתוכו, עם דגש על שינוי מתוך עין טובה, משוב במקום ביקורת, וקבלת השני כמכלול.(1-3 סדנאות).

איש ואישה שוויון ערכי שוני מהותי – בדורנו הפוסטפמניסטי, כשאחוזי הגירושין מחד, והחשש הגדול מנישואין הקיים אצל רבים כל כך מורים כאצבע מאשימה על כישלון השיטה, חשוב להגיש לצעירים חלופה אמיתית לסיסמאות הקשורות בשוויון בין המינים ולהוכיח את התפיסה התורנית מתוך מחקרים עדכניים. בסדנא זו נברר מהו השוני המהותי בין גברים ונשים וכיצד הם משלימים זה את זה כאשר כל אחד מביא את הטבע האמיתי שלו.

 

פתרון קונפליקטים – המשפט המסיים כל סיפור ילדים, ועומד ברקע כל סרט אהבה הוא “והם חיו באושר ואושר.” לכן זוגות רבים לא מסוגלים להתמודד עם קשיים המתעוררים מעצם הנישואין ואינם מבינים שעיקר הקונפליקטים בזוגיות נובעים מציפיות לא ממומשות, בין אם הציפיות ריאליות או בין אם הן אינן מציאותיות, ובירורם וההתמודדות איתם מחזקים את הקשר ובונים אותו לעומק בסדנא זו נברר את נושא הציפיות, זיהוי ציפיות לא מציאותיות, והתמודדות עם ציפיות מציאותיות שלא מתממשות.

תקשורת – קושי נוסף מאוד מהותי בנישואין הוא נושא התקשורת. ליקויים בתקשורת נובעים מסיבות רבות, שוני מנטלי, שוני בטבעים, חוסר הקשבה וכו’. קצרים בתקשורת גורמים לכאב רב, לתיסכול, ולחוסר יכולת למצוא מוצא מבעיות רבות שיכלו לבוא על פתרונן באופן מהיר וקל יותר אילו התקשורת היתה נכונה. בסדנא זו נדבר על הסיבות לקשיים אלו ונלמד דרכים מכונות לתקשורת. (1-3 סדנאות)

סרט – זה הסיפור שלנו – אחריו דיון על כל הנושאים שדנו בהם לפני כן עם דגש על נושאים נוספים: דפוסים – שכל אחד מבני הזוג מביא מבית הוריו וההשפעה על הזוגיות

השפעת משפחות המוצא – איך הדברים שכל אחד רואה בבית הוריו הם התבנית איתה הם באים לבנות את ביתם וכיצד זה משפיע על הזוגיות שלהם

פצעי ילדות – ההשפעה שלהם על הזוגיות והתרומה לזוגיות כאשר מסייעים לבן הזוג להתגבר עליהם ולרפא אותם. (סרט כשעה – דיון עוד שעה אפשר לעשות הפסקה באמצע)

*בכל אחת מהסדנאות יש אזכור ונגיעה כמעט של כל הנושאים הנ”ל

להלן רשימת הרצאות:

החמה והלבנה כמשל לאיש ולאישה – הרצאה מעולה על השוני בין איש ואישה וההשלמה בחיבור     ביניהם, מסביר דפוסים נפשיים, רגשיים והתנהגותיים בצורה קלילה ועם זה מעמיקה מאוד.

מה בין אהבה להתאהבות – דנה בהרגלים המערביים הדורשים סיפוקים מהירים ושטחיים לעומת היהדות הדורשת אורך רוח והעמקה על מנת להגיע לדבר האמיתי. בהרצאה זו נברר את ההבדל בין תפיסת הבית היהודי שהוכיחה את עצמה אלפי שנים לעומת התפיסה המערבית כנושלת עד כדי אסון חברתי.

צניעות – הרחבת המושג צניעות, שתחילתו בהצנע לכת עם ה’ אלוקיך, מדוע הצניעות חשובה, ושמשמעותה אינו מתחיל באורך חצאית או שרוול, אלא מתחיל בחסד, והתחשבות בזולת, והלבוש הוא אחד הביטויים להתחשבות ולחסד זה. מתוך תקווה שכשהבנות תבנה את עצם מושג הצניעות תבררנה בעצמן מה ההלכה דורשת.

מעמד האישה – הסתכלות רדודה וחיצונית על הלכות ואימרות חז”ל יכולות לגרום לבנות לחוש מזולזלות, דבר שיגרום להן לברוח ממהותן הפנימית לכל אותן סיסמאות וחלופות חלולות. בהרצאה זו נברר את אימרות חז”ל ונברר האם מה שהיה נכון לנשים פעם כבר אינו עדכני לגבי האישה המודרנית או באנו המשך גנטי, רגשי, נפשי, מהותי של אותן נשים של פעם. והאם האישה “המודרנית מתקדמת” היא באמת מתקדמת האם היא משיגה את האושר המיוחל או מפספסת אותו.

חברות בגיל העשרה – בחברה המעורבת בה גדלים בד”כ בני הנער, החברות בין בנים לבנות תופסת מקום מרכזי במערכות היחסים. ביחידה זו ננסה למקד את תשומת הלב בבעיתיות שישנה בחברות בין בנים לבנות בגיל זה.

כיצד מחליטים? _ היחידה התעסוק בשאלה מהם הקריטריונים החשובים עליהם כדאי לשים את הדגש בבואנינו לבחור את בן/בת זוגינו? וכן נתיחס לשאלה כיצד ניתן לקבוע מיהו האדם שאיתו נחיה ביחס עד 120?

גלילה לראש העמוד