Menu

לנוחיותכם, פיצלנו את טבת ל-2 לחצו על הכותרת לקריאת התוכן:

יום הקדיש הכללי

tevet4                                          

מפגש עם ניצולי שואה

סיפורם האישי של ניצולי שואה שעברו את מראות הימים ההם על הסכנות הרדיפות האובדן ועל השיקום והקמת חיים חדשים בא”י. המדרשה עובדת עם מגוון רחב של מרצים – ניצולי שואה המדברים בצורה ברורה ומעבירים עדות חיה למה שהתרחש.

יזכור – הרב אהרל’ה מאירוביץ’

שיחתו המרתקת של ארהלה מאירוביץ’, העוסקת בסיפור האישי והמרתק של אביו- ניצול מחנות המוות. כמו כן תעסוק ההרצאה בהתמודדות היומיומית של בן לניצולי שואה שעדיין מצטלצל באוזניו המסר החזק שחוזר ואומר לו אביו: “מקומו של יהודי הוא בארץ ישראל”. ההרצאה מלווה בסרטוני וידאו.

tevet3

דור שני מספר דור ראשון – הופעה בליווי מצגת ייחודית של זהבה ותמר

תמר וזהבה, דור שני לניצולי שואה מספרות את סיפורם של אבותיהן, שעברו את אימי השואה וניצלו. השיחה מלווה בקטעי משחק ובמצגת אור קולית מרגשת.

מסע בעקבות אמא – שיחתה של חיה

סיפור אישי מרגש של ניצולת שואה שגורשה מהונגריה לאושוויץ ולברגן – בלזן אך בעזרת ה’ – הצליחה להינצל. הסיפור מועברת ע”י ביתה. מרצה מנוסה בתחום השיחה מלווה בסרט חזק של חצי שעה על חייה של אימה

המסע בעקבות סבא – הרב ערן

זהו סיפורו המופלא של ערן על סבו שעבר שבעה מדורי גיהנום בשואה, הגיע לארץ, בנה את חייו מחדש ושוב חרב עליו עולמו אך בכוחות גדולים של אמונה הצליח להשתקם ולהקים מפעל ענק של חסד ונתינה.

המסע לשם! – מופע ייחודי לקראת יום השואה

הצגה המספרת על מסע לפולין של סבא ונכד. הסבא מתלווה לקבוצה כעד והבן כמאבטח. הנכד, שלא מגלה עניין בנושא השואה,  נחשף, דרך המסע, למשמעות העמוקה של השואה ומתחבר לזהות היהודית שלו ואל הערכים הנגזרים ממנה שכמובן רלוונטיים לכל אחד מאיתנו. לאחר ההצגה יתקיים דיון מרתק.

אמונה בצל השואה! ציפי

שיחה מרתקת בליווי סרטון המלווה תלמידות י”ב במסעם לפולין. בשיחה ובסרט משתלבות חוויות קשות ומעצבות לצד בירורים אמוניים משמעותיים המתרחשים תוך כדי המסע לפולין.

השואה דרך מבטו של הצלם – שיחתו של שגיא

בשיחה נצפה דרך סרטים ייחודיים על המהלך ההיסטורי מעליית הנאצים לשלטון ועד העלייות לארץ ישראל. בשיחה נדגיש את חשיבותה של  מדינת ישראל וכן כיצד אנו כעם לבדד ישכון, חייבים ללמוד לראות את הכתובת שעל הקיר ולסמוך רק על עצמינו.

טובל’ה – הצגה  – הרב זאביק

ההצגה מספרת את סיפורו של דב אדם שעבר את נוראות השואה ושרד. לאחר שניסה במשך שנים להדחיק את מה שעבר בשואה הדברים חוזרים וצפים עם פטירתה של אשתו. בהצגה נחשפים תובנות חשובות שהוא לומד ממה שעבר, כיצד ניתן לצמוח מזה וכיצד ניתן, על אף הקושי הגדול, לצמוח כפרטים וכעם.  הפעילות מועברת גם כשיחה.

יום תחילת המצור על ירושלים

           tevet1

הגעגועים לירושלים לאורך הדורות –שיחתו של אסף

שיחה על ציר הזמן המשלבת הכרות חדשה עם ירושלים לאורך הדורות לצד סיפורים מרתקים ובשילוב מצגת. כל זאת מתוך מטרה להבין את ייחודה של ירושלים, את הגעגועים אליה במשך הדורות והנסיונות לבנות אותה מאז ועד היום.

בחזרה  הביתה! 

סיפורה המרגש של ההתיישבות המחודשת בכפר התימנים ששוכן באזור עיר דוד. קרקעות הכפר נקנו בשנות ה-20 של המאה הקודמת ע”י קבוצת משפחות מתימן. במהלך הפרעות גורשה הקבוצה מביתם וכיום, ב”ה, חוזרות משפחות לגור בלב ירושלים. השיחה מועברת בעזרת מצגת וסרט ע”י אסף ברוכי שעוסק יום, יום בגאולת בתים ברובע המוסלמי.

הר הבית בידינו? – הרצאתו של הרב אהרל’ה מאירוביץ

35 שנה עברו מאז הקריאה המפורסמת של מוטה גור “הר הבית בידינו” אך דומה ששום דבר לא השתנה וגם היום “שועלים מהלכין בו”. בשיחה זו יחוו התלמידים ביחד עם המספר את העלייה להר הבית, ילמדו על חשיבותו, ירגישו את חסרונו ומתוך זה הם יתחילו להרגיש  אותו בחיים היומיומיים, בתפילות ובצפייה ל”ותחזינה עיננו בשובך לציון ברחמים”.

גלילה לראש העמוד